Koncem dubna a začátkem měsíce května si děti ve třídě medvídků v centrech aktivit vyzkoušely různé činnosti na téma čas. V centru čtení si vyluštily rébusy a křížovky o částech dne a zahrály si hru „Já mám, kdo má...?". Ve psaní si vyhledávaly a přepisovaly slova se slabikami DI,TI, NI a zkoušely z dřívek skládat digitální podobu času. V matematice plnily slovní úlohy spojené s určováním hodin a hrály hru s určováním času. V centru ateliér si vyrobily roční kalendář s ročními obdobími a měsíci, který si dotvořily vlastními obrázky, a pokusily se ze stavebnice sestavit stroj času. V centru objevů si vyhledávaly v kalendáři, kdo má v dubnu svátek a pracovaly s tabulkami Logico. Čas nám v 1. A ubíhá opravdu rychle a to nejen pří práci v centrech aktivit.
Na Čarodějnice opéká špekáčky přece každý, a proto děti z 2. B vyrazily už v pondělí 29. dubna. Někteří vyrazili nejprve mhd k poliklinice, ostatní se připojili až tam. A odtud jsme společně došli na "Pekelňák". Tam jsme si rozdělali oheň, opekli buřty, vyšlápli na rozhlednu, a také cestou zopakovali druhy lesa a jarní tématiku. Po návratu zpět do školy už na nás čekala v jídelně rajská. Moc prima dopoledne to bylo!
Jak se blížil konec dubna, nemohlo se zapomenout na čarodějnice ani v 5. A. V pondělí 29. dubna čekala na žáky a žákyně další integrovaná tematická výuka. Tentokrát se do čarodějného učení zapojily předměty český jazyk, matematika, anglický jazyk, výtvarná výchova a pracovní činnosti. Již během ranního úkolu bylo jasné, byl tento den věnován. Nejprve se pracovalo s textem, ve kterém se psalo o původu pálení čarodějnic hned ze tří zdrojů: keltského, křesťanského a germánského. V anglickém jazyce proběhl hon na čarodějnice. Podle popisu se hledala správná postava. Dalším anglickým úkolem bylo podle hodu kostkou kreslit čarodějnici. A procvičena byla slovní zásoba lidské tělo. V matematice byla položena otázka: „Kde bydlí čarodějnice?" Pracovalo se s mapou a rýsoval se pentagram. To byl tedy čarodějnický těžký úkol. A nechyběla ani výroba čarodějnice.
Ke konci dubna prošli naši páťáci a páťačky posledními centry aktivit na své pouti prvním stupněm. A tedy bylo důležité, si je pořádně užít. No, a smysly k tomu přímo vybízejí. V centru aktivit Lidské smysly se používal na tvorbu plakátu anglický jazyk. V centru Zrak se zkoumala barva očí a úkolem bylo nakreslit zvětšené oko nějakého živočicha. Hádanka pak to byla v hodnotícím kruhu. Centrum Hmat zas bez zraku počítalo a Braillovo písmo se trénovalo. A je zde ještě jedno centrum Zrak 1, kde zkoušky zraku probíhaly a optické klamy se zjišťovaly. A hurá do centra Čich a chuť, kde velké ochutnávky se konaly. I centrum sluch si různé úkoly připravilo. Tvorba megafonu a telefonu probíhala a vodní zvonkohra se vyzkoušela. Shoda u všech proběhla, všechny smysly rádi máme, protože je používáme.
V pondělí 22. dubna začal den básničkou, do které se prvňáčci snažili doplnit správná slova místo obrázků. V ranním kruhu jsme si pak popovídali, proč je naše Země někdy smutná a jak jí můžeme pomáhat například tříděním odpadu a šetřením vodou nebo elektřinou. Pak už se všichni vrhli na běhací diktát, obrázkové počítání a barevné čtení s tématikou Dne Země. Po svačince jsme vyrazili na Karlovo náměstí. Cestou jsme pozdravili čápy, které sledujeme na web kameře a popřáli jim teplejší počasí. Program u stánků různých společností, které se ekologií zabývají, si prvňáčci opravdu užili. Největšími atrakcemi byly pro nás skákací hrad a popelářské auto.
Lev cyklista se rychle blíží,
cestu zvládá bez obtíží.
Klikatá je jeho cesta,
zpevní tělo, není z těsta.
Přilba zdobí jeho hlavu,
nemá ji jen pro parádu.
Jezdím správně, značky znám,
Průkaz mladého cyklisty už mám.
Tak jako každý rok 5. A nezapomněla na svátek naší Země. Nejprve se v osmisměrkách řešily různé vzkazy, jak může každý z nás přispět, aby se nám na naší matičce Zemi dobře žilo. Nechyběla ani výroba přání pro Zemi. A v pondělí 22. dubna se vyrazilo do třebíčské hvězdárny na pořad Den Země. Na žáky a žákyně čekalo mnoho zajímavostí zase z trochu jiné stránky, než je ochrana přírody. Proniklo se do Dne Země z pohledu astronomie. Povídalo se o tématech jako například světelné znečištění, kosmické smetí, zda se dá žít i jiných planetách Sluneční soustavy, jak je to s vodou na naší planetě, jaké máme štěstí, že jsme se nestřetli s jiným vesmírným tělesem Dokonce byly páťákům a páťačkám ukázány dva hvězdářské dalekohledy. A nemohla samozřejmě chybět ani tradiční návštěva oslav na Karlově náměstí.
Tak Ti planeto přejeme, aby po Tobě chodili lidé, kteří si Tě budou vážit a s láskou o Tebe pečovat.
Chtěli bychom žít v pravěku? Každý z nás měl jiný názor.
Ano: viděl bych mamuta, velké dobrodružství, nemuseli bychom do školy, volnost a svoboda, ...
Ne: nebyla WIFI, málo jídla, velká šance zemřít, boj o život, zima, ...
Naše odpovědi byly praktické i vtipné.
Také jsme modelovali Věstonickou venuši, kreslili jeskynní malby, luštili šifru o Homo habilis, počítali s mamuty.
Naše dějiny už trochu známe, jedničku si za to dáme.
Lvi ze 4. A
Dne 12. 4. 2024 se čtvrťáci zúčastnili programu Jak se staví bazilika v interaktivní expozici Cesty časem.
Lvi se přenesli do doby stavitelů gotického chrámu. Dostali podrobný stavební plán, který skrýval řadu úkolů a zapeklitých otázek. Po vyluštění šifry, jsme se všichni přesunuli na prohlídku naší úžasné třebíčské baziliky. Krásným zakončením programu byl nález ukrytého pokladu v kryptě a samozřejmě zmrzlina.
Lvi, V & M
Vyrazili my jsme k Lubí
a viděli take ryby.
Věnečky jsme upletli,
jarní kytky zopákli.
Poznali jsme druhy lesa,
srdce nám teď jenom plesá.
Jeden den holky ze 2. A přišly s nápadem, že si pro spolužáky na druhý den připraví ranní úkol samy. Z nápadu nakonec vznikla challege pro kluky - chovat se k holkám slušně. Aby pro kluky udělaly také něco i ony, namalovaly krásné obrázky po celé tabuli...jen "pro kluky". Kluci ráno byli odvážní a ničeho se nezalekli. Na konci dne si od holek vysloužili pochvalu. Pravda...někdo větší někdo menší. Ale celý ten den byl stejně moc fajn.
Ráno, když žáci 3. A přišli do školy, seznámili se s babičkou, které zmizel upečený beránek. Měli jsme 5 možných pachatelů, ale museli jsme vypátrat, který z nich to provedl. Celý den jsme plnili různé úkoly spojené s tradicemi, procvičili jsme si vyjmenovaná slova, dělení se zbytkem, čtení s porozuměním, zahráli si velikonoční pohybové hry a mnoho dalšího. Protože jsme zvládli vyřešit všechny úkoly, na konci dne se nám povedlo vypátrat pachatele, dokonce jsme objevili i beránka.
Ve středu před prázdninami
sešli jsme se společně.
Téma EASTER - nová slova
a šlo nám to báječně.
Easter bunny, eggs and grass,
kdy se zase sejdem zas?
A máme tu svátky jara. A velikonoční svátky přímo vybízí, aby se spojilo učivo do integrované tematické výuky. A jaké předměty se tentokrát propojily v naší 5.A? Hned ranní zpráva a úkol byl v duchu Velikonoc a příjemně žáky a žákyně naladil na práci. Z českého jazyka bylo čtení s porozuměním, kde se všichni dověděli něco o historii Velikonoc. Tak například věděli jste, že zvyk barvit vajíčka sahá až do starověkého Egypta? V anglickém jazyce se vyzkoušel lov na vajíčka, zpívala se dvojhlasně velikonoční píseň a v rámci videa se žáci a žákyně podívali na pravý anglický egg rolling. A hon se zažil i v matematice, kde se každý stal liškou a měl lovit co nejvíce vajíček z kurníku. Tím se procvičovalo sčítání, odčítání, násobení a dělení. No a samozřejmě nechybělo ani povídání o kraslicích a zdobení vajíček. V tento den se všichni příjemně naladili na již klepoucí velikonoční prázdniny. Celá 5. A přeje všem krásné prožití velikonočních svátků.
Třeťáci společně navštívili Hvězdárnu a Planetárium Třebíč, konkrétně byl pro nás připravený program Polaris v Planetáriu. Nejdříve jsme si povídali o tom, co všechno můžeme vidět v noci na nebi, poté jsme vše mohli spatřit na vlastní oči díky ukázce umělé oblohy. Hodně věcí pro nás bylo již opakováním, ale dozvěděli jsme se i mnoho nového. Následovala projekce vzdělávacího filmu o ledním medvědovi Vladimírovi a tučňákovi Jamesovi. S novými kamarády jsme se vydali na opravdu velmi zábavné a zajímavé vědecké bádání. Přemýšleli jste někdy, proč je led během celého roku právě na jižním a severním pólu? Jak vzniká polární den a noc? Výpravu hodnotíme velmi kladně, dokonce sami žáci přišli s tím, že by si chtěli zasloužit opakovanou návštěvu, tentokrát na druhý díl programu. Kromě velmi zábavného pojetí filmu musíme ocenit hlavně i pedagogické hledisko, kdy se žáci dozvídali velké množství informací i nevědomky, například když tučňák přijel z jižního pólu a na severním pólu potkal ledního medvěda a začali si vyprávět, jak to u nich doma vypadá, protože to neznají.
Několik dní před začátkem velikonočních prázdnin prvňáčci z 1. A navštívili Centrum tradiční lidové kultury Třebíč ve Šmeralově domě, aby se dozvěděli zase něco nového o velikonočních tradicích. Během programu jsme si připomněli nejznámější symboly Velikonoc a také příběh, který si v tento čas připomínají všichni křesťané. A aby byly Velikonoce opravdu veselé, tak si holky i kluci vyslechli i vyzkoušeli, jak má správná pondělní pomlázková návštěva vypadat. Celý program oživily také krásné jarní písničky, které jsme si společně zazpívali.
Jaro už se v přírodě hlásí o slovo, a proto jsme jej přivítali i ve třídě medvídků. V centrech aktivit si všichni připomněli vše, co už o jaru znají a také se dozvěděli i něco nového. V centru čtení bylo úkolem vybarvit obrázky podle přečteného textu o jaru a zahrát si společně hru. V centru psaní bylo úkolem dopsat chybějící členy zvířecích rodin a také pracovat s dominem. V centru objevů se všichni věnovali bádání o jarních květinách a společnému skládání puzzle. V centru matematiky kromě barevného počítání děti také skládaly tangramy ve tvaru vejce. V atelieru bylo zajímavé tvoření obrázku barevnými křídami a tuší, ale také společného jarního stromu.
Jaro jsme v 1. A přivítali a těšíme se, až se venku rozjede plným proudem.
Ve středu 20. března jsme se vypravili do Pasáže na divadelní představení Malá čarodějnice. Krásně jsme se oblékli a připomněli si etiketu, jak se v divadle chovat. Venku bylo krásně, a tak jsme kulturní zážitek spojili s příjemnou procházkou. Představení se nám moc líbilo a už se těšíme, jak si o něm budeme povídat a porovnávat s knižním příběhem.
13. 3. k našim prvňáčkům přišla vzácná návštěva – děti a paní učitelky z Mateřské školy Obránců míru Třebíč. Děti ze školky měly možnost připojit se na jednu vyučovací hodinu k prvňáčkům a vyzkoušet si, jak to u nich ve škole chodí. Při hře s kostkou si návštěvníci zahráli na zvířátka, nakreslili několik zábavných cviků pro trénování psacího písma a také jednoduché matematické úkoly zaměřené na postřeh a počítání do pěti. Prvňáčci byli svým novým kamarádům po celou dobu skvělými průvodci a asistenty. Na závěr milé návštěvy jsme popřáli předškoláčkům, aby se jim líbilo u zápisu do první třídy, který bude co nevidět.
Během 3 vyučovacích hodin si žáci třetích tříd nejen zopakovali spoustu důležitých znalostí ohledně hrozícího nebezpečí na každém kroku, ale navíc se dozvěděli i spoustu nových a důležitých informací. V závěru celého programu si prakticky vyzkoušeli masáž srdce na figuríně Františkovi.
Žáci 3. A využili jedné z posledních možností bruslení na Zimním stadionu města Třebíče a vzali s sebou nejen své rodiče, ale i ostatní rodinné příslušníky. Akce byla velmi pohodová a doufáme, že si ji všichni užili stejně jako my.
V pondělí 11. března je Evropský den mozku. A tohoto dne využili žáci a žákyně 5. A pro společnou akci s rodiči a sourozenci. Kdo měl zájem, mohl si rozhýbat mozkové buňky s mozkohračkami. Jsou to moderní chytré hry a hlavolamy z celého světa pro jednoho i více hráčů. Jejich obrovskou výhodou jsou jednoduchá pravidla a nastavitelné úrovně obtížnosti. A čím se návštěvníci bavili? Vyzkoušeli si Skokany, Brouky v akci, Příšerky, Ovečky, Tangramy, Logix... Hlavním úkolem bylo pobavit se, trénovat soustředění, posilovat paměť, rozvíjet mentální schopnosti a příjemně společně strávit čas.
Hlavička plná šifer, přesmyček,
kouřilo se z našich hlaviček!
Složit puzzle republiky naší,
to byl úkol, věru, snazší.
Ateliér českou vlajku tvoří,
měř to přesně, nejsme tchoři!
Pak se hymna rozezněla,
naše hrdla hrdě pěla.
Čtení, psaní o té zemi naší,
nevím všechno, to mě dosti straší.
Hledám v textu daná slova,
zavedou mě do domova?
Kde domov můj, kde domov můj?
Třídou zní hymna, STŮJ!
CA Svět se slepou mapkou,
jako oči s koňskou klapkou?
I tak jsme zvládli vyznačit,
řeky, města označit.
V matice se měří vlajka,
ta opravdová, žádná bajka.
Obvod, obsah spočítám?
Pak na odměně si pochutnám!
Lvi ze 4. A
Ve středu 6. března navštívila naší školu Městská police Třebíč. Připravili si pro sedmé ročníky program s názvem Jak předcházet nebezpečným situacím. Každá třída strávila jednu vyučovací hodinu s policistou, který jim vyprávěl o práci městské policie. Žáci se dozvěděli, jaké je potřebné vzdělání pro tuto práci, jak vypadá den policisty v práci, co vše má policie na starost (např. odchyt psů a koček a následné odvezení do útulku, kamerový systém města, bezpečnost obyvatel a návštěvníků Třebíče,...). Druhou vyučovací hodinu byli žáci ve Studiu Kopce s druhým panem policistou a zde si řekli základní věci o sebeobraně, o možnostech napadení a jak se bránit. Na závěr proběhlo praktické cvičení, kde si několik chvatů vyzkoušeli. Děkujeme Městské policii města Třebíč za pěkně připravený program.
Karnevalové období vrcholí, proto jsme se rozhodli nezůstat pozadu a také si nějakou zábavnou masku vyrobit. Děti dostaly k dispozici šablony a drobnosti na dozdobení. Zbytek byl zcela na jejich fantazií. No a výsledek? Jen se podívejte...krása střídá nádheru. Ale to nejdůležitější je, že jsme si pracovní činnosti skvěle užili.
Poslední únorový týden zahájili žáci a žákyně práci na jejich prvním eduScrumu. S touto prací se pomalu seznamovali. Skvěle zvládli sestavit týmy podle schopností a dovedností jednotlivých žáků. Nejprve si každý tým musel vyrobit první flap. Dalo to práci, ale podařilo se. Dobře pochopili lístečkovou metodu TO DO/BUSY/DONE i bodování úkolů a tvorbu grafu. A jaká byla první stories: Dýchací a oběhová soustava. Všichni na různých úkolech pracovali se zaujetím, a hlavně se dokázali v týmu domluvit a spolupracovat. Všem patří veliká pochvala. Však to znáte, každý začátek je těžký, ale naši páťáci a páťačky to zvládli skvěle.
Ve čtvrtek 22. 2. se ve třídě 1. B konal projektový den na téma masopust / karneval. Žáci předvedli krásné kostýmy a prošli si masopustní stezku s úkoly, vyluštili tajenku, zatančili si v tělocvičně a následně ve skupinách vypracovali vlastní projekt s tématikou masopustu. Jedna skupinka si na závěr připravila divadelní scénku, což bylo zajímavé zpestření. Celé dopoledne jsme si velice užili a už se těšíme na další projektový den.
Koncem února se prvňáčci v centrech aktivit více seznamovali se svým tělem, s tím co všechno umí a také jak se o něj máme starat, aby nám dobře fungovalo.
V centru čtení si přečetli o jídle a zamysleli se nad tím, co zdravého máme jíst na snídani, oběd a svačinu. V centru psaní popisovali části lidského těla tiskacím i psacím písmem. V centru matematiky pracovali s geometrickými tvary, které počítali a ze kterých stavěli lidské postavy. V centru objevy se věnovali našim pěti smyslům a nejvíce pak chuti. V atelieru si vytvořili lidské oko a pracovali s papírovým modelem kostry člověka. Hraní a objevování si všichni medvídci moc užili.
8. 2. 2024 navštívili žáci 5. A třídu 3. A v hodině matematiky. Společně se zaměřili na nové téma zaokrouhlování. Díky skvělé připravenosti páťáků bylo pochopení nové látky nejen velmi zábavné, ale také přínosné. Třeťáci moc děkují páťákům za úžasně vedenou hodinu s názornými pomůckami a již nyní plánují, čím je na oplátku překvapí.
Ještě než se třída medvídků rozloučila před jarními prázdninami, zpříjemnili jsme si poslední dny ve škole povídáním o masopustu. Medvídci se seznámili s jeho tradičním průběhem, jaký býval dříve na vesnicích, ale také si sami vyrobili několik masopustních masek, zahráli si hru na řehtavého koníka, podívali se na pohádku o chaloupce na vršku a zatancovali si na našem třídním minikarnevalu.