Dění ve třídách Začít spolu

Pro budoucí prvňáčky

Ve středu 30. 11. 2022 se konalo slavnostní pasování žáků 1. A na čtenáře knihovny. Každý žák přečetl text z listu papíru a tím dokázal, že si titul čtenáře a průkazku do knihovny zaslouží. Kulturní vystoupení kroužku Rákosníček z naší školy dalo celé akci ještě slavnostnější ráz. Již v pátek se chystáme do knihovny půjčit si svoji první knížku.

B. Moltašová 

přečíst celé
Pro budoucí prvňáčky

Ve čtvrtek 24. 11. jsme v 1. B strávili fajn odpoledne. Protože se přiblížil advent, chtěli jsme být řádně připraveni. A že se nám to povedlo! Na pomoc jsme pozvali paní Franclíkovou, které takto moc děkujeme za cenné rady i všechen potřebný materiál. Dali jsme si něco dobrého na zub a domů pak odcházeli s krásnými věnci.

Mgr. Radka Slavíková

přečíst celé
Pro budoucí prvňáčky

Dne 25. 11. jsme se s Lvíčky vypravili do Centra tradiční lidové kultury, kde nás mile přivítal pan Noha na předvánočním programu Čtyři svíčky na věnec.
Děti se zde seznámily se zvyky a obyčeji, které nás provází v období adventu. Některé z nich se stále udržují např. mikulášská nadílka, jiné tradice již upadají v zapomnění. O to více nás zajímaly. Od dnešního dne už víme, že v předvečer sv. Barbory chodívaly Barborky, které hodným dětem nosily jablíčka a ořechy a těm zlobivým hrozily metličkou. Jiný večer chodily na obchůzky bíle oblečené Lucky se zobákem na obličeji a šeptaly dětem mulisy, mulisy (modli se, modli se). Kdo se pěkně pomodlil, dostal odměnu, jiného honily po světnici. To vše nám pan Noha předvedl svým úžasným hereckým představením.

Předvánoční atmosféru jsme si navodili zpěvem koled.
Krásný adventní čas Vám přejí

Lvíčci, Venda a Markéta

přečíst celé
Pro budoucí prvňáčky

Každý čtvrtý čtvrtek v listopadu slaví Američané Den díkůvzdání, svátek připomínající oslavu první úrody, o kterou se dělili Poutníci (první američtí osadníci) a původní obyvatelé Ameriky. To se dozvídali naši čtvrťáci a čtvrťačky v hodinách angličtiny. A nemyslete si, že jim to tyto informace byly jen tak sděleny. Různé zajímavosti o tomto svátku si museli sami vyhledat, a pak sdílet s ostatními. Nakonec se každý z žáků a žákyň stal „Poutníkem" a putoval po různých ostrovech, kde se plnili různé úkoly vycházející z tohoto svátku a samozřejmě jak jinak než v angličtině. Navštěvovali se např.: Ostrov abecedy, Krocanův ostrov, Ostrov zpráv, Ostrov domorodců, Ostrov čísel, Ostrov slov, Ostrov Poutníků. Hodina angličtiny příjemně uplynula a při závěrečném hodnocení se všichni shodli, že se práce zdařila.

Happy Thanksgiving day.
Vladimíra Otisková a Ivana Válalová

přečíst celé
Pro budoucí prvňáčky

Centra aktivit Podzim probíhala v 1. A od 16. 11. – 25. 11. 2022. Žáci poznávali po hmatu nejrůznější plody, počítali příklady s podzimní tematikou. Vyzkoušeli si čtení s porozuměním při týmovém úkolu v centru čtení – domino složili bezchybně. Největším oříškem se ukázala práce v centru ateliér, kde žáky čekal úkol složit puzzle draka. Vyslanci zjišťovali v jiných skupinách, jak na to, aby došli k cíli. Díky spolupráci se práce zdařila.

B. Moltašová 

přečíst celé
Pro budoucí prvňáčky

V pondělí 21. 11. 2022 se žáci a rodiče 1. A sešli ke společnému tvoření adventních věnců. Již blížící se neděle je 1. adventní a tak vznikaly pod vedením lektorky Dohnalové krásné adventní věnce na stůl i na dveře. Třídu provonělo jehličí, všem připomnělo blížící se Vánoce. Každý věnec byl originální a krásný. Všichni tvořili se zaujetím, pečlivostí a nadšením.

                                                                                                            B. Moltašová

přečíst celé
Pro budoucí prvňáčky

Celý den 11. 11. 2022 jsme měli provázaný tématem Svatého Martina. Například jsme počítali příklady v hroznech vína, myšlenkovou mapou jsme zjistili, co vše o Martinovi již víme, věnovali jsme se pohybovým hrám (koně) a mnoho dalšího. Prvouku jsme strávili v minicentrech, kde jsme se formou komiksu dozvěděli, kdo byl Martin, na interaktivní tabuli řešili kvíz, seznámili jsme se s pranostikami a vyrobili si husu z papíru.

přečíst celé
Pro budoucí prvňáčky

Dne 3. 11. 2022 jsme se sešli 2. A a 2. B i s rodiči na pohodové odpolední akci s názvem Uspávání broučků. Celá událost začala v našich učebnách a na chodbě, kde bylo připravené občerstvení a zajímavé úkoly. Žáci a rodiče mohli vyluštit hádanky s hmyzí tematikou, vyřešit kvíz na interaktivní tabuli a mnoho dalšího, ale hlavně vyrobit si broučka z papíru. Program pokračoval lampiónovým průvodem, ve kterém jsme všichni společně došli k lesu, kde jsme měli z předchozích dnů postavené domečky. Každého broučka jsme uložili ke spánku a rozloučili se společně naučenou říkankou. I vy se můžete přidat, naučit se básničku a dojít uspat svého broučka.

Spinkej broučku maličký,
schovej v mechu nožičky,
připrav se už k odpočinku,
na jaře tě vzbudíme,
do okénka pod peřinku,
sluníčko ti pustíme.

přečíst celé
Pro budoucí prvňáčky

V úterý 15. listopadu se naši čtvrťáci a čtvrťačky poprvé setkali s paní policistkou str. Zuzanou Jančářovou při celoročním preventivním programu Chovám se správně. První lekce byla věnována činnosti městské policie. Žáci a žákyně se při bohaté diskusi dozvěděli mnohé o práci policistů, jejich vybavení i o jejich dohledu na bezpečnost v našem městě. Všichni se již těší na další setkání.

Ivana Válalová

přečíst celé