Začít spolu a eduscrum

Zveme všechny zájemce na besedu o programu Začít spolu, která se uskuteční ve čtvrtek 22. 2. 2024 od 16h v rámci naší PŘÍPRAVKY PRO PŘEDŠKOLÁKY.

Začít spolu a eduscrum

Program Začít spolu začal pedagogy dětí předškolního a mladšího školního věku v České republice inspirovat od poloviny devadesátých let a těší se stále větší oblibě.

Začít spolu a eduscrum
  • aktivita dětí převládá nad aktivitou učitelů
  • typický denní režim:
  1. ranní kruh a ranní zpráva
  2. trivium – čtení, psaní, počítání
  3. centra aktivit
  4. hodnotící kruh
  • integrovaná tematická výuka - všechny činnosti sjednocuje jedno téma
  • děti si vytváří třídní pravidla
  • důraz na komunikaci
  • rozvoj samostatnosti i spolupráce
  • různé formy hodnocení, sebehodnocení
Začít spolu a eduscrum

Den ve třídě Začít spolu začíná ranním kruhem na koberci, kde se žáci pozdraví, učí se vyjadřovat své myšlenky, naslouchat ostatním, dozví se zde program dne apod.

Začít spolu a eduscrum

Nedílnou součástí ranního kruhu je ranní zpráva. Je to písemná podoba dopisu psaného učitelkou, kterou žáci společně čtou. Slouží k motivaci dalších činností daného dne.

Začít spolu a eduscrum

Obyčejně po velké přestávce se těžiště práce přesouvá do tzv. center aktivit. V každém centru pracuje skupina 3-5 dětí na společném i samostatném úkolu. Každé centrum – skupina plní odlišný úkol, všechny činnosti sjednocuje jedno téma. V průběhu 1 – 2 týdnů se děti postupně v jednotlivých centrech vystřídají.

Začít spolu a eduscrum

Učivo je integrováno do tematických celků, což znamená, že všechny činnosti během určitého období spojuje jedno téma. Toto zvyšuje motivaci a přispívá k trvalosti získaných poznatků a dovedností. Děti je hned na začátku využívají při praktické činnosti a poznávají smysl, což je jedním z předpokladů efektivního učení.

Začít spolu a eduscrum

Děti si vytváří svá vlastní pravidla, která jim pomáhají regulovat své vlastní chování a vytvářet pozitivní klima kolektivu.

Začít spolu a eduscrum

Nedílnou součástí dne je hodnocení práce každé skupiny a prezentace výsledků činnosti dětí v kruhu. Tam se také děti před odchodem loučí.

Začít spolu a eduscrum

Triády jsou konzultace za účasti žáka, učitele i rodiče. Všechny tři strany se sejdou ve škole zpravidla dvakrát za rok, hlavní úlohu by měl sehrát žák, který hodnotí svoje vzdělávání ve škole.

Začít spolu a eduscrum

Spolupráce s rodinou je velice významným faktorem, který podporuje efektivitu vzdělávání dětí. Snažíme se vytvořit podmínky pro fungování partnerského vztahu s rodiči dětí, navázet a pravidelně udržovat kontakt, nabízet rozmanité formy spolupráce. Nejméně jednou v každém pololetí organzujeme různé formy akcí pro rodiče nebo s rodiči v konkrétní třídě.

Začít spolu a eduscrum

Program Začít spolu dává prostor pedagogům rozvíjet svoji tvořivost, nahlédněte do našich tříd.

Začít spolu a eduscrum

V současné době vyučujeme dle programu Začít spolu ve všech třídách 1. stupně, více zde.

Začít spolu a eduscrum

Zjistěte si, co se u nás ve třídách Začít spolu děje zde.

Začít spolu a eduscrum

Více o programu Začít spolu v naší mateřské škole zde.

Začít spolu a eduscrum

Zveme rodiče i veřejnost na Den otevřených dveří 7. února 2023.

Přijďte se podívat, jak u nás funguje běžný den ve třídách Začít spolu, ve sportovní třídě a ve výuce eduScrum.

Začít spolu a eduscrum

Step by Step ČR, o.p.s. je nestátní nezisková organizace, která je držitelem licence práv na šíření a rozvoj programu Začít spolu v České republice.